Новая паслуга для наведвальнікаў Крэўскага замка! Скарочаная экскурсія (15 хвілін) для груп да 5 чалавек коштам 10 рублёў! Запрашаем шаноўных гасцей да наведвання гісторыка-культурнай каштоўнасці міжнароднага значэння" Фрагменты замка. XIV ст." у аг. Крэва

5 августа  2022 г. с 12.00 до 14.00 часов в государственном учреждении образования «Сморгонская детская школа искусств имени М.К.Огинского» (ул. Кирова, д. 2, 1 этаж, кабинет директора) личный прием граждан и одновременно «прямую телефонную линию»,  для жителей города и района, проведет начальник отдела бухгалтерского учета и отчетности  Министерства культуры Республики Беларусь  Гуринович Алла Марьяновна.

Телефон «прямой телефонной линии»: 4 46 28.

Предварительная запись граждан на прием осуществляется до с 8.00 до  12.00 часов 4 августа 2022 г.  по телефону 3 76 42

Дырэктарам УК "Смаргонскі гісторыка-краязнаўчы музей" Аленай Бобінай арганізавана правядзенне  рэстаўрацыйных прац на гісторыка-культурнай каштоўнасці "Капліца-пахавальня Качаноў у в. Івашкаўцы Смаргонскага раёна". Работы праводзяцца за кошт сродкаў інвестара, вялікага шанавальніка беларускай гісторыі і культуры. Праведзены рамонт прыступак, выканана адмостка вакол будынка капліцы. У дадзены момант ажыццяўляецца рэстаўрацыя аўтэнтычных металічных дзвярэй. На бліжэйшы час запланаваны рамонт даху. Гэта асноўныя працы, якія забяспечаць захаванасць помніка архітэктуры на доўгія гады.

Сёння таленавітыя і адданыя сваёй справе супрацоўнікі УК "Смаргонскі гісторыка-краязнаўчы музей" прэзентавалі для жыхароў Смаргоні на цэнтральным бульвары анімацыйную праграму "Мядзведзь Барута і абаранкавыя гісторыі"! Гэтая анімацыя была распрацавана для дзяцей дашкольнага і малодшага школьнага ўзросту і мае мэтай пазнаёміць маленства з гісторыяй галоўных брэндаў Смаргоні : Мядзведжай Акадэміі і Смаргонскіх абаранкаў.
Мерапрыемства выклікала жывы інтарэс гледачоў, інтэрактыўныя гульні прыйшліся па душы маленькім Смаргонцам, агулам прэзентацыя прайшла яскрава, дынамічна, цікава і весела! Запрашаем усіх месцічаў і гасцей нашага горада ў Смаргонскі музей!!!

Фота

22 июня 2022 года в Сморгонском историко-краеведческом музее собрались ветераны труда и молодые специалисты Государственного опытного лесохозяйственного учреждения «Сморгонский опытный лесхоз» на встречу – воспоминание «Детство, опалённое войной». Дети войны, отработавшие долгие годы в сфере лесного хозяйства, поделились своими воспоминаниями о военном времени, которое легло тяжким грузом на их детские судьбы. Полоневич Станислав Болеславович, Ручица Дарья Владимировна, Пахомова Мария Изидоровна – их детство опалила война. Слушая их рассказы каждый из присутствующих понимал, сколько пришлось пережить и испытать тем маленьким ребятишкам, которыми они тогда были. Сейчас это взрослые, самодостаточные, прекрасные люди, которые благодаря тяжёлому труду, целеустремлённости и бесконечному желанию жить получили образование, создали семьи и работали долгие годы на благо Родины.

Молодое поколение ребят поделилось своими знаниями о фронтовых подвигах своих прадедов. Минутой молчания гости встречи почтили память погибших в Великой Отечественной войне.

На мероприятии выступили заместитель директора по идеологической работе Сморгонского опытного лесхоза Андрей Зенонович Петровский и председатель ветеранской организации Наталья Антоновна Колбыко, которая передала в библиотеку музея книгу «Навечно в сердце народном». Гости посетили экспозицию музея, а в завершении мероприятия возложили цветы у памятника «Переправа». В знак уважения и на память о сегодняшней встрече сотрудники музея подарили «детям войны» памятные сувениры.

Ноч музеяў прайшла 20 траўня ў Смаргонскім гісторыка-краязнаўчым. Госці  тэатралізаванай праграмы "Крэўскі замак: калі гісторыя ажывае" сталі сведкамі заручынаў польскага караля Ягайлы і Соф'і Гальшанскай, пачынальнікаў каралеўскай дынастыі Ягелонаў, якіх звёў разам  Вялікі князь Літоўскі Вітаўт. Тут было ўсё: і рыцарскія турніры, і баль з сярэднявечнымі спевамі і танцамі, гульнямі ды забавамі! На кірмашы можна было набыць сувеніры ад майстроў народнай творчасці і пачаставацца хатнімі стравамі і напоямі. Мерапрыемства выклікала шчырае захапленне ва ўсіх прысутных і шырокі рэзананс у інтэрнэт-супольнасці. Смаргонскі музей, у сваю чаргу, працягне сваю плённую працу па папулярызацыі гісторыі і культуры роднага краю!

Крэўскі замак зноў пачынае прымаць гасцей! З 21 траўня экскурсійнае абслугоўванне турыстаў будзе праходзіць кожную пятніцу, суботу і нядзелю з 9.00 да 18.00. Папярэднюю замову экскурсій можна ажыццявіць па тэл. 8(01592) 38849, 38852, альбо на сайце музея museumsmorgon.by.  У гэтым сезоне мы запланавалі шмат цікавых падзей і мерапрыемстваў! Чакаем шаноўных гасцей у Крэўскім замку!

13 мая 2022 года ў аг. Крэва на часовай пляцоўцы ўсталяваны павільён для размяшчэння сектара гісторыі Крэўскага замка. Тут будуць знаходзіцца каса, працоўныя месцы для экскурсаводаў і сувенірная крама. Пляцоўка пад пастаяннае размяшчэнне павільёна з падключэннем да сетак камунікацыі ў дадзены момант знаходзіцца на стадыі праектавання. Здача аб'екта запланавана на лістапад 2022 года. Тады ж у павільёне пачнуць працаваць санітарныя вузлы. На час турыстычнага сезона 2022 года музей забяспечыць устаноўку і функцыянаванне бліз аб' екта наведвання бія - прыбіральні.

Больш ФОТА