11 лістапада, напярэдадні рэспубліканскай акцыі “Только вместе мы едины”, Смаргонскі музей запрасіў да сябе сяброў грамадскага аб’яднання інвалідаў “Жизнь без границ” і спецыялістаў аддзялення дзённага знаходжання інвалідаў УТЦСАН ”Тёплый дом” г. Смаргоні. Гасцям прапанавалі прайсці па экспазіцыі  “Дарогай сустрэч” і акунуцца ў гістарычнае мінулае Смаргоншчыны. У першай зале “Крэва ў XIV – XVII стст.” распавялі пра лёс Крэўскага замка - мінулае і сучаснае. Здзівілі наведвальнікаў і музейныя прадметы, знойдзеныя пад час археалагічных раскопак. Другая зала “Шляхамі кірмашовымі” запрасіла гасцей на смаргонскі кірмаш, які славіўся вучонымі мядзведзямі і абваранкамі. Трэцяя зала “Свет і цемра. Стагоддзе ХХ-е” нагадала аб лёсе смаргонскага краю ў гады Першай сусветнай і Вялікай Айчыннай вайны. У чацвёртай зале “Мы ўсе ў край свой закаханы” госці азнаёміліся з жыццёвым і творчым шляхам землякоў, дзеячаў культуры, якіх узгадавала малая радзіма.

Выказваем словы падзякі загадчыку аддзялення дзённага знаходжання інвалідаў УТЦСАН ”Тёплый дом” Рауценка І.Ю. і старшыні грамадскага аб’яднання інвалідаў “Жизнь без границ” Шмаціна Я.В. і таксама маем надзею на далейшае супрацоўніцтва.

З Вамі і для Вас Смаргонскі музей!

7 лістапада (25 кастрычніка па старым стылі) 1917 года ў Расіі адбыўся ўзброены пераварот, які ўвайшоў у гісторыю як "Вялікая Кастрычніцкая сацыялістычная рэвалюцыя". На месцы абвешчанай у першыя дні верасня Расійскай рэспублікі на шостай частцы сусветнай сушы ўтварылася найбуйнейшая ў свеце сацыялістычная дзяржава - СССР. У фондах нашага музея захоўваецца вельмі мала экспанатаў, якія прысвечаны гэтай тэме. Адзін з іх – успаміны ўдзельніка штурму Зімовага палацу Уладзіміра Смалянкі запісаны ў 1963г. мясцовым краязнаўцам Ватаевай Тамарай Сяргееўнай.

З успамінаў...

Прэзентацыя новай анімацыйнай праграмы для дзяцей дашкольнага і малодшага школьнага ўзросту “Мядзведзь Барута і абаранкавыя гісторыі” адбылася ў Смаргонскім гісторыка-краязнаўчым музеі. Вучні пачатковых класаў Залескай сярэдняй школы і іх настаўнікі змаглі пабываць на сапраўдным смаргонскім кірмашы, дзе ў гульнёвай форме пазнаёміліся з гісторыяй горада. На свае вочы змаглі ўбачыць прылаўкі з вырабамі народных майстроў, сустрэліся з сапраўдным мядзведзем і паўдзельнічалі ў кірмашовых забавах, а таксама пачаставаліся прысмакамі, якія праславілі Смаргонь на ўсю краіну і за яе межамі.

Мядзведзь Барута і яго настаўнік, а таксама супрацоўнікі Смаргонскага музея запрашаюць арганізаваныя групы дзяцей на анімацыйную праграму!

Наведванне ажыццяўляецца толькі па папярэдняй замове па тэлефоне (801592) 3 88 49.

Сегодня в нашем музее, в рамках Дней энергии, прошёл круглый стол «Энергосбережение. Начни с себя.» В таком сложном, но очень важном вопросе разбирались совсем ещё юные граждане нашей страны – ученики 3 «Б» класса гимназии. Ребята активно отвечали на вопросы, отгадывали загадки, разбирались в различных проблемных ситуациях, связанных с потеряй энергии. Также ученики просмотрели видеоролик по заданной теме и ответили на вопросы викторины по нему. Все участники круглого стола получили памятки «Учимся беречь энергию!», а активисты-всезнайки получили ещё и памятные подарки.

8 кастрычніка 2021года ў Смаргонскім  музеі адбылася святочная вечарына “Алея зорак”,  прысвечаная паэтам, пісьменнікам, скульптарам, мастакам і музыкантам, юбілярам-землякам Смаргоншчыны 2021 года, асобам, чыё жыццё звязана з малой радзімай  - Віктар Роўда, Аляксандр Дзяруга, Аляксандр Шыдлоўскі, Алесь Салагуб, Майсей Кульбак, Павел Савоська,  Алла Клемянок, Уладзімір  Някляеў, Ісаак Іткінд, Уладзімір Церабун, Анатоль Бяляўскі, Аляксандр Іваноў.

З нагоды юбілея Алу Леанідаўну Клемянок, беларускую паэтку, сябра Саюза беларускіх пісьменнікаў віншавалі:  Ганна Аляксандраўне Ханевіч, галоўны спецыяліст аддзела культуры Смаргонскага райвыканкама, Алена Вячаславаўна Бобіна, дырэктар Смаргонскага гісторыка- краязнаўчага музея і былыя ўдзельнікі дзяцячага гуртка журналістыкі Ільясевіч Ангеліна і Самаркіна Арына. Майстра паэтычнага слова прачытала гасцям вечарыны некалькі вершаў. Цудоўныя песні і музычныя кампазіцыі падаравалі гасцям вечарыны салісты дзіцячай школы мастацтваў імя М.К.Агінскага Антонава Ксенія, Сухалет Таццяна, салісты цымбальнага аркестра імя А.Дзяругі  Вольга  Грагоўская і Яўгенія Ломаць, удзельніца народнага хора ветэранаў Смаргонскага раённага цэнтра культуры Валянціна Бажыдай, якая яшчэ прачытала і ўласныя вершы.