27 сентября 2022 года у д. Каменица Сморгонского района состоялось
торжественное открытие памятного знака в честь погибшего экипажа
бомбардировщика «Илья Муромец» №16.
106 лет назад в неравном бою с четырьмя немецкими истребителями
был сбит бомбардировщик «Илья Муромец». Экипаж в составе поручика
Д.Макшеева (командир корабля), М.Рахмина (помощник командира),
О.Карпова (офицер – наблюдатель) и Ф.Гаибова (артиллерийский офицер)
героически погиб. За самоотверженность в бою авиаторы были посмертно
награждены орденами Св. Георгия 4-й степени.
Памятный знак был установлен посольством Азербайджанской
Республики
в Республике Беларусь при поддержке Сморгонского
райисполкома.

У рамках 12-й абласной дэкады "Залаты ўзрост" УК "Смаргонскі гісторыка-краязнаўчы музей" запрашае людзей сталага ўзросту ў Міжнародны дзень сталага чалавека, 1 кастрычніка 2022 года, бясплатна наведаць пастаянную экспазіцыю "Дарогай сустрэч" і выставы з уласных фондаў музея.

В Сморгонском историко-краеведческом музее прошло торжественное открытие выставки "Сморгонщина с 1939 по 2022", приуроченной ко  Дню народного единства, который отмечается в Беларуси 17 сентября.

Фото

14 верасня 2022 года, напярэдадні 107-й гадавіны з пачатку 810-дзённай гераічнай абароны Смаргоні ў Першую сусветную вайну, якая прыйшла на Смаргонскую зямлю 15 верасня 1915 года, УК "Смаргонскі гісторыка-краязнаўчы музей" правёў суботнік на сваім аб'екце "Гісторыка-культурны комплекс пад адкрытым небам "Залатая горка" па лініі супрацьстаяння ў гады Першай сусветнай вайны 1915-1918 гг".
Гэта не толькі і не столькі  добраўпарадкаванне тэрыторыі, але перадусім даніна памяці і павагі ахвярам Першай сусветнай вайны.
Супрацоўнікі скасілі і прыбралі траву і дробныя кустарнікі, вывезлі бытавое смецце.

Установа культуры “Смаргонскі гісторыка-краязнаўчы музей” паведамляе аб функцыянаванні афіцыйнага Telegram-канала Міністэрства культуры Рэспублікі Беларусь (https://t.me/minkultrb), а таксама афіцыйнага Telegram-канала ўпраўлення культуры Гродзенскага аблвыканкама (https://t.me/kulturagrodno). Праз дадзеныя рэсурсы Вы можаце атрымліваць актуальную інфармацыю ў галіне культуры рэгіёна і краіны

23 августа 2022 года в рамках областного семинара «О формах и методах работы по патриотическому воспитанию населения и сохранению исторической памяти» с участием идеологического актива Гродненщины, сотрудниками музея была проведена обзорная экскурсия по экспозиции «Дорогой встреч». Акцент был сделан на тему «Геноцид мирного населения Сморгонского района в годы Великой Отечественной войны». С материалами по заданной теме участников семинара познакомил прокурор Сморгонского района Андрей Антонович Клышевич.

ФОТО

13 жніўня 2022 года ў Крэўскім замку прайшоў рыцарскі  фэст "Меч Кейстута" ў рамках рэгіянальнага фестывалю "Кераміка Крэва". Менавіта тут, у Крэве, у жніўні 1382 года, 640 год таму, быў вераломна забіты вялікі князь і бездакорны рыцар Кейстут Гедымінавіч, якому ўдзельнікі і госці нашага мерапрыемства аддалі даніну памяці і пашаны. Сярэднявечная музыка, рыцарскія баі ды забавы ўдыхнулі жыццё ў замкавыя муры, а таленавітыя артысты стварылі для наведнікаў  пачуццё пагружэння ў далёкую эпоху. На ўнутраным двары замка разгарнулася выстава керамічных знаходак "Кераміка Крэва. Артэфакты", таксама выстава мундзіраў і вайсковага рыштунку розных перыядаў, на якой працавала фотазона. Прайшла прэзентацыя пастаяннай выставы "Крэўскі замак: гісторыя ў ілюстрацыях". Упершыню госці фестывалю пабачылі  экскурсію з элементамі тэатралізацыі " Крэўскі замак: калі гісторыя ажывае".
Калі веліч мінулага апынаецца на адлегласці выцягнутай рукі, Вам застаецца толькі  дакрануцца, каб усвядоміць еднасць з багатай гісторыяй свайго народа і адчуць пад сабой яго карані!

Сёння для нашых шаноўных наведвальнікаў  мы ўстанавілі невялікую пастаянную выставу "Крэўскі замак: гісторыя ў ілюстрацыях", на якой большасцю прадэманстраваны фотаздымкі самых цікавых знаходак з раскопак на Крэўскім замку.