С 15 июня 2021 года в структуре учреждения культуры «Сморгонский историко-краеведческий музей» начал функционировать сектор истории Кревского замка. Данное структурное подразделение создано в целях введения в туристический и культурный оборот историко-культурной ценности международного значения «Фрагменты замка XIV века в агрогородке Крево Сморгонского района Гродненской области».

Теперь посещение внутреннего двора замка будет возможно при условии заказа экскурсии. Стоимость экскурсии для группы до 10 человек – 5 рублей, для группы от 10 до 25 человек – 10 рублей. Каждое воскресенье в летний период для туристов представится возможность поучаствовать в мастер-классах  мастеров народного творчества,  испытать себя в стрельбе из лука и в умении владеть средневековым оружием, сфотографироваться в костюме XIV века. По предварительному заказу доступна анимационная программа «Тени Кревского замка».  Для организованных групп туристов экскурсии проводятся по предварительному заказу (за неделю до экскурсии) по тел. 8 (01592) 38849, либо на официальном сайте музея museumsmorgon@tut.by.

Участие в мастер-классах, игровых программах, фотосъемка в средневековых костюмах в стоимость экскурсии не входят.

10 чэрвеня ва ўстанове культуры "Смаргонскі гісторыка-краязнаўчы музей" адбылася сустрэча працоўнага калектыву музея з галоўным урачом Смаргонскага занальнага цэнтра гігіены і эпідэміялогіі Турэйка Марынай Мікалаеўнай і загадчыцай раённай паліклінікі Віткоўскай Вольгай Уладзіміраўнай. Тэмай сустрэчы была вакцынацыя ад COVID-19. Супрацоўнікі музея актыўна задавалі пытанні, на кожнае з якіх атрымалі ад спецыялістаў-медыкаў змястоўны і інфарматыўны адказ.

Установа "Дзяржаўны музей гісторыі беларускай літаратуры" адкрыла дабрачынны рахунак для збору сродкаў на стварэнне надмагільнага помніка Змітраку Бядуле:
Разліковы рахунак у беларускіх рублях:
BY15AKBB36429000005530000000
у ААТ "ААБ Беларусбанк"
БІК: AKBBBY2X
УНП: 190269032
Прапануем усім жадаючым зрабіць унёсак ва ўшанаванне памяці выбітнага беларускага пісьменніка.

Азнаёміў з выставай навуковы супрацоўнік Глыбокскага гісторыка-этнаграфічнага музея. Протаіерэй Анатоль Рэзановіч выказаў свае ўражанні ад убачанага, а дзіцячы царкоўны хор пад кіраўніцтвам Дагоцкай Аксаны Міхайлаўны выканаў акапэльна два творы. Выстава будзе дзейнічаць па 4 ліпеня. Запрашаем усіх жадаючых!!!

ФОТА

МУЗЕЙ ВОСКОВЫХ ФИГУР САНКТ-ПЕТЕРБУРГА и МСПАИ «БЛАГОДАР»

СМОРГОНЬ С 2 ИЮНЯ

ТАЙНАЯ ВЕЧЕРЯ

«Ожившая» копия по мотивам фрески Леонардо да Винчи

СВЯТЫЕ ЗАСТУПНИКИ
Благоверные святые князья Владимир и Ольга, Александр Невский, Евфросиния Полоцкая,
Серафим Саровский, царская семья Николая 2;
поэты и писатели; Пушкин, Гоголь, Достоевский.

Для посетителей в зале работает гид, проходятся викторины и конкурсы, работает тематическое музыкальное сопровождение,
разрешена фотосъемка.
взрослый – 5 руб.,
дети (с 6 до 18 лет) – 4 руб.,
группы (от 7 чел.) – 3 руб.
телефон: +375 - 1592 - 3-88-49

21 мая Смаргонскі гісторыка-краязнаўчы музей далучыўся да акцыі "Ноч музеяў". У ноч, калі адбываюцца цуды і сучаснае сустракаецца з мінулым, у госці да нас завіталі князь Пане Каханку са сваёй світай і цыганы з мядзведзем. Таксама прысутным была прадстаўлена кніга галоўнага захавальніка фондаў Картавіка П.П. "Смаргонь на старонках памятных кніжак Віленскай губерніі". На другім паверсе музея князь і ўсе госці пазнаёміліся з фотавыставай Сяргея Плыткевіча і паслухалі невялічкі канцэрт народнага струннага ансамбля "Кантрасты".

Больш ФОТА

Управление культуры Гродненского облисполкома сообщает, что с 14 по 19 июля 2021 года в г. Витебске пройдет юбилейный XXX Международный фестиваль искусств «Славянский базар в Витебске».

15 мая 2021 года ва ўстанове культуры “Смаргонскі гісторыка-краязнаўчы музей” у рамках рэспубліканскай акцыі “Мая сям’я – мая краіна” прайшла акцыя “Сямейныя каштоўнасці”, якая дала магчымасць дзецям-сіротам і дзецям з прыёмных сямей бясплатна наведаць музей. Такой магчымасцю з задавальненнем скарыстаўся 41 маленькі смаргонец. Для дзвюх груп дзяцей было праведзены 4 пазнавальныя экскурсіі па пастаяннай экспазіцыі і дзеючых выставах.

18 мая ў Смаргонскім музеі адбылася прэзентацыя турыстычных маршрутаў, якія прапануе музей для наведвальнікаў: "Праваслаўныя святыні Смаргоншчыны", "Па слядах Тышкевіча", "Крэўскім шляхам", "Нацыянальныя скарбы: ад Сергіевіча да Багушэвіча", "Забытыя сляды гісторыі", "Сцежкай вайны". На прэзентацыі прысутнічалі прадстаўнікі ўстаноў адукацыі, прадпрыемстваў і прафсаюзаў арганізацый.

ФОТА гл. ў раздзеле ФОТАГАЛЕРЭЯ

18 мая, у Міжнародны дзень музеяў, установа культуры “Смаргонскі гісторыка-краязнаўчы музей” запрашае ўсіх жадаючых бясплатна наведаць  выставы з фондаў музея!

У 14.30 і 16.00 адбудуцца прэзентацыі новых турыстычных маршрутаў музея для прадстаўнікоў устаноў адукацыі, прадпрыемстваў і прафсаюзных арганізацый Смаргонскага раёна.

21 мая ў 18.00 запрашаем ва ўстанову культуры “Смаргонскі гісторыка-краязнаўчы музей” на анімацыйную праграму “Пане Каханку і цыганская каранацыя”! У праграме: тэатралізаванае прадстаўленне, выстава аднаго прадмета “Слуцкі пояс”, прэзентацыя кнігі Паўла Картавіка “Смаргонь на старонках памятных кніжак Віленскай губерніі”, канцэрт народнага струннага ансамбля “Кантрасты”. Уваходны білет – 5 рублёў.