Паездка ў Кракаў.

Кракаўскія баранкі прышліся даспадобы

З 27 мая па 1 чэрвеня супрацоўнікі Смаргонскага  музея, а таксама супрацоўнік  бібіліятэкі наведалі Рэспубліку Польшчу, горад Кракаў у рамках праекту Еўрапейскага саюзу “МОСТ”, наладжванне прафесійных сувязей.

У першы дзень знаходжання у Кракаве мы наведалі  музей жывой баранкі. Супрацоўнікі музея рассказалі пра гісторыю кракаўскай баранкі, а таксама прадставілі магчымасць паудзельнічаць у майстар-класе па яе вырабу. Прыгатаваць баранку можа праца і нескаладаная, але вось зрабіць правільную форму трэба слаўчыцца не адзін раз, але ў нас атрымалася. Кракаўскую баранку мы канешне прывезлі ў музей, але як экспанат.

У наступныя дні мы наведалі Кракаўскі нацыянальны архіў, першапачаткова мы пазнаеміліся з яго працай,  прадставілі доступ да дакументаў,якія маюць дачыненне да гісторыі Вялікага княства Літоўскага і напрацягу дня мы знаёміліся з інвентарамі 14-19 стагоддзяў, актамі, зборамі дакументаў  і іншае.

Напрыканы рабочай камандыроўкі ў Кракаў, нам пашчасціла паудзельнічаць у святочных мерапрыемствах з нагоды 120-годдзя музея гісторыі Кракава. Шмат цікавых інтарактыўных пляцовак, канцэрт, дэгустацыя кракаўскай баранкі з пякарняў горада і канешне самыя найлепшыя ўражанні.

Словы ўдзячнасці Праекту “МОСТ”, які дазволіў наведаць Кракаў і “пачаставацца” кракаўскай баранкай.

Дырэктар музея                    Валодзька Дзіна Уладзіміраўна

Фота ў раздзеле ФОТАГАЛЕРЭЯ.