Галоўная Афіша Навіны Мы прапануем Прэйскурант Зваротная сувязь

Гісторыя

Абласныя музеі:

Гісторыя музея

Установа культуры “Смаргонскі гісторыка-краязнаўчы музей” была створана рашэннем Савета Міністраў БССР у маі 1984 г., адкрыта для наведвальнікаў у чэрвені гэтага ж года. Першапачаткова музей быў размешчаны ў помніку архітэктуры ХVІ ст. – былым кальвінскім зборы ў Смаргоні.

На момант адкрыцця ў асноўным фондзе музея налічвалася 254 музейных прадметаў, з іх 183 – экспанаты, якія тычыліся гісторыі ў савецкі перыяд. За 1985 год асноўны фонд музея папоўніўся на 333 экспанаты.

Да канца 1984 г. быў распрацаваны тэматыка-экспазіцыйны план будучай экспазіцыі музея, у студзені 1985 г. заключаны дагавор з ВА “Белрэстаўрацыя” аб стварэнні мастацкага праекта экспазіцыі музея.

У маі 1986 г. Міністэрства культуры прапанавала змяніць профіль музея і замест гісторыка-краязнаўчага стварыць адзіны ў рэспубліцы музей-тэатр “Батлейка”. Быў выкананы і зацверджаны праект прыстасавання будынка, пачаўся тэрміновы збор экспанатаў.

У кастрычніку 1986 г. МК БССР зноў пераглядае пытанне аб музеі і прымае рашэнне стварыць у Смаргоні музей Беларускага народнага тэатра.

У маі 1987 г. зноў вярнуліся да музея-тэатра “Батлейка” і МК БССР зноў зацвердзіла гэтае рашэнне. Адначасова было ўзгоднена, што экспазіцыя гісторыка-краязнаўчага музея будзе стварацца ў будынку тагачаснага РДК.

У снежні 1987 г. усе праектныя работы былі завершаны.

Але час ішоў. Змянілася палітычнае становішча ў дзяржаве. Вернікам вяртаюцца культавыя збудаванні. І былы кальвінскі збор (а праз некаторы час і будынак РДК) перадаюцца каталіцкай абшчыне.

Музей часова, на правах арэнды, пераязджае на другі паверх толькі што пабудаванай крамы. Наперадзе гады плённай работы, але без уласнай экспазіцыі і з назвай “выставачная зала музея”.

15.12.1998 г. Смаргонскі райвыканкам прымае рашэнне аб перадачы будынка цалкам на баланс аддзела культуры для яго рэканструкцыі пад музей. З гэтага часу пачынаецца работа па стварэнню экспазіцыі.

19.12.2004 г. навукова-метадычная рада УК “Гродзенскі гісторыка -краязнаўчы музей” зацвердзіла тэматыка-экспазіцыйны план Смаргонскага гісторыка-краязнаўчага музея і прыняла ў цэлым генеральны праект мастацкага рашэння.

21.07.2005 г. быў зацверджаны эскізны праект будучай экспазіцыі.

Найбольш актыўная праца па стварэнню экспазіцыі пачалася толькі ў 2008 г. З 2012 г. пачаўся таксама капітальны рамонт будынка.

3 ліпеня 2013 г. адбылося ўрачыстае адкрыццё пастаяннай экспазіцыі “Дарогай спатканняў” і будынка музея пасля рамонта.

e-mail© Смаргонскі гісторыка-краязнаўчы музей, 2011